Ekonomika - ceny základních surovin
#1
Prosím zejména krafty o návrhy cen základních surovin: dřeva, rud, masa, bylin, zemědělských výrobků apod.
Základní surovina = surovina která se nějak získává a nejde vyrábět.
Krevel = surovina (těží se), ingot železa = výrobek, syrové maso = surovina (zpracování těl) apod.
Ceny vztahujte na výrobek průměrné kvality, za jakou hodnotu by jste ho kupovali.
(protože NPC vykupují/prodávají vždy za trochu jiné ceny aby nekonkurovali hráčským kraftům + cena se upravuje podle kvality)
Nevěřte rase která se pořád usmívá. Něco s ní není v pořádku.
Odpovědět
#2
Hlína: 3
Chalkopyrit: 12
Krevel: 105
Křemenný písek: 10
Argenit: 20
Grafit: 35
Millerit: 75
Ilmenit: 125
Aurit: 150
Bauxit: 8
Kámen: 7
Galenit: 25
Sopečná hornina: 3
Jasanové polínko: 7
Jasanová kláda: 20
Diamant: 7


Pár detailů:
- zlatý a železný prach lze sice vyrobit z ingotů železa a zlata, ale tuším, že to tak nikdo nedělá, protože tyto kovy mají lepší využití než je mělnit na reagence a navíc ten prach se primárně získává přemýváním hlíny a z lootu - tzn. některé věci budou mít zkreslenou cenu, pokud se bude jejich cena vypočítávat jako cena výrobku - obzvlášť u toho zlatého prachu je patrný paradox, který by vedl k velkému zkreslení ceny: přemýváním hlíny lze získat od lvl 0, kovář je naproti tomu schopen zlato vyrobit až na vysokém levelu a ten kov je příliš vzácný (vysoký skill hornictví) na to, aby ho někdo drtil na prach
- nepamatuju si sice přesně, na kolik kvalita ovlivňuje tu cenu u NPC, ale jako kraftovi je mi v podstatě jedno, v jaké kvalitě mi lidé prodávají výše uvedené suroviny - osobně v ceně rozdíl nedělám a jestli u NPC je rozdíl mezi "mizernou a mistrovskou cenou" 100% nebo 50%, tak je to hodně.. zvolil bych mezi těma extrémama rozdíl v cenách spíš tak na úrovni 25% (např. 120 za mistrovský krevel, 105 za průměrný, 90 za mizerný)
Valerie (Semper Fidelis) - kovářka, drátenice a slévačka, vévodkyně Cyprony
Odpovědět
#3
Děkuji za návrh i za upozornění, budu na to myslet při stanovování cen kovových prachů.
Nevěřte rase která se pořád usmívá. Něco s ní není v pořádku.
Odpovědět
#4
Reagencie:

Vsetky maju stredovy kurz 2 str za kus. Byliny, kovy... je to jedno. Kvalita sa obvykle neberie v potaz, a mierne na to vplyva len ten fakt ze spatnu a mizernu kvalitu nepredate systemovemu vendorovi.

Vyrobitelne reagencie ako strieborne zrkadla mozu byt drahsie a odvijaju sa od zakladnej ceny povodneho regu - zelezny prach.

Oloveny prach je relativne nadbytkovy -cena 1str
diamantovy prach - 1str (hlavne teraz s divousami a ze je skoro v kazdom loote)

Cierna perla - takmer nepredajne - male vyuzitie.

Pavuciny - minimalne 3str. tazko sa zhana, vcelku casto pouzivany reg...
Black Hole:
http://www.youtube.com/watch?v=fCL5CfHm7Ps

(kto nájde môj príspevok má bod .) )
Odpovědět
#5
Děkuji.
Nevěřte rase která se pořád usmívá. Něco s ní není v pořádku.
Odpovědět
#6
kamen 10

Jasan 6/20*

Ratan 12/25* (vzhledem k spotrebe a moznostem obstarat si vlastni nevykuji, takze ma prodejni cena ne vykupni)

Dub 20/40* (vzhledem k spotrebe a moznostem obstarat si vlastni nevykuji, takze ma prodejni cena ne vykupni)

Cedr 28/56* (vzhledem k spotrebe a moznostem obstarat si vlastni nevykuji, takze ma prodejni cena ne vykupni)

Tis 40/80* (vzhledem k spotrebe a moznostem obstarat si vlastni nevykuji, takze ma prodejni cena ne vykupni) - Umi obstarat jen svobodny remelsnik

Ebon 100/200* (vzhledem k spotrebe a moznostem obstarat si vlastni nevykuji, takze ma prodejni cena ne vykupni) - Umi obstarat jen svobodny remelsnik a ne zrovna ve velkem poctu

*polinko/klada

Syrova kuze 40
Kost 1
Lebka 5
Peri 1

Bavlna 2
Len 2
Vlna 25
-=Semper Fidelis=-
Eržika Nitková - Krejčí, truhlářka, řezbářka
Hinata - Služebnice Jondaly někde na cestách
Galahad - Cypronský hospodský
Eržika - stopařka
Odpovědět
#7
Vlna mi prijde trosku predrazena...na trhu se da sehnat dokonce od 10, ale vetsinou za 17st...syrovou kuzi moc lidi za 40 neprodava (vetsinou tak za 80-100), ale odpovida to asi trzni cene. S ostatnim souhlasim.
Marina - Žena všech povolání, hlavně ale GM
Corsah Tyrdlues - elfí řezbářka Sirae Cyredanea - ?bláznivá? šamanka
Zoe Locke - Velitelka družiny Sira Gerarda Stříbrokřídlého a důstojnice Cypronské městské hlídky


Odpovědět
#8
Děkuji.
Tak ještě farmáře a bylinkáře, a základ bude celý.
Nevěřte rase která se pořád usmívá. Něco s ní není v pořádku.
Odpovědět
#9
(29.01.2011 v 13:14)Marina napsal(a): Vlna mi prijde trosku predrazena...na trhu se da sehnat dokonce od 10, ale vetsinou za 17st...syrovou kuzi moc lidi za 40 neprodava (vetsinou tak za 80-100), ale odpovida to asi trzni cene. S ostatnim souhlasim.
Odpoved:
(23.01.2011 v 14:59)Whitey napsal(a): Ceny vztahujte na výrobek průměrné kvality, za jakou hodnotu by jste ho kupovali.

Pochopil jsem to tedy, ze WDeho zajima vykupni cena... A s tou vlnou mas mozna pravdu, jelikoz jeji ziskavani bylo zrychlene.
-=Semper Fidelis=-
Eržika Nitková - Krejčí, truhlářka, řezbářka
Hinata - Služebnice Jondaly někde na cestách
Galahad - Cypronský hospodský
Eržika - stopařka
Odpovědět
#10
S cenou se nechá kdykoliv hýbat, i když jakýkoliv zásah do suroviny přinese nutné změny v navazujících receptech.
Nevěřte rase která se pořád usmívá. Něco s ní není v pořádku.
Odpovědět
#11
Nevim zda je to jeste aktualni, chvily jsem tady nebyl, ale i tak doplnim farmarske zbozi:
mrkev 3 str.
tykev 3 str.
salat 3 str.
turin 5 str.
kukurice 3 str.
cibule 3 str.
jablko 3 str.
hruska 3 str.
broskev 3 str.
banan 2 str.
zensen 3 str.
mandragora 3 str.
cesnek 4 str.
pepr 3 str.
vajicka 3 str.
mleko 2,1 zl./ sud
med 3 str.
zrni (psenicne i jecne) 5-15 str. cena dost promenliva po te co kone prestali zrat kolace.
slama 3 str.
chmel 3 str.
vinna reva 3 str.
tabakove listy 3 str.

Snad jsem na nic nezapomnel...
Unk - chlupatá noha, žrádlo dělač
Unkulunk - trpasličí kovář
Odpovědět
#12
Bezva, farmář mi ještě chyběl.
Do konce týdne je doplním do systému (doufám že zas neslibuju naplano), aby se pak mohli propočítávat ceny vyráběných věcí.
Nevěřte rase která se pořád usmívá. Něco s ní není v pořádku.
Odpovědět
#13
Slama i zrni bych rekl ze je minimalne 2x drazsi diky zravosti koni.
pridam bavlnu - 2str
Odpovědět
#14
Prosím o vytvoření aktuálního seznamu "běžných" cen. Doba dost možná pokročila, několik itemů se přidalo a bylo by hezké mít přehled. Spousta vendorů prodává za nehorázné ceny a najít slušný výkup čekoholiv se rovná malému zázraku. Navíc to bude asi i potřeba pro změnu odmeň v zakázkách, jestli tedy proběhne. Spousta cen v tomhle topicu je z pravěku. Časem se pokusím vytvořit seznam surovin(výrobky ne), který bych asi zase editoval a ostatní by psali ceny/připomínky.

Horník:
Kámen 10 ----- 20+
Hlína: 3 ----- 5
Chalkopyrit: 12 ----- 20+ Aktuálně prodejné za cca 30
Krevel: 105 ----- 130? možná i víc ted když je na něj Q
Křemenný písek: 10 ----- 20
Argenit: 20 ----- 300?
Grafit: 35
Millerit: 75
Ilmenit: 125
Aurit: 150 ----- 2000?
Bauxit: 8
Galenit: 25
Sopečná hornina 3 ----- 5
Diamant: 7 ----- 120?
Oloveny prach 1
diamantovy prach 12-15
sud zemního oleje 1000
Drcený led 10
Sůl 10? Nutné opravit! běžná cena cca 3
Ledový kámen 2
Síra 1
železný prach 1
olověný prach 1
zlatý prach 1
ametyst výkup 120
opál výkup 120
rubín výkup 120
safír výkup 90
malachit výkup 90
obsidián výkup 90
smaragd výkup 120
křišťál 50
Kříšťálový prach 1
skleněná perla 1

Dřevorubec:
Jasan: 6/20*
Ratan 12/25*
Dub 20/40*
Cedr 28/56*
Tis 40/80*
Ebon 100/200*
Housenky ?
Jemná vlákna ?

Farmář:
bavlna 2
Len 2
Vlna 25 ----- dnes za 3
mrkev 3
tykev 3
turin 5
kukurice 3
cibule 3
jablko 3
hruska 3
broskev 3
banan 2
zensen 3
mandragora 3
cesnek 4
pepr 3
vajicka 3
mleko 2100/ sud
med 3
zrni (psenicne i jecne) 15
slama 3 ----- dnes 5
chmel 3
trs hroznu 3
tabakove listy 3
sud jedlého oleje: 1500
hlavkový salát 3
surové hedvábí 3 ------ nikdo nechce

Bylinkář:
houba
rudolist
výtrusy
krvavy mech
květ heřmánku
nať rulíku
ohnivý lišej
květ divizny
květ heřmánku
list devětsilu
list aloe
oddenek devětsilu
květ máku
list jitrocele
sněženka

Lovec:
Syrova kuze 40 ----- dnes 22-25?
Kost 1
Lebka 5
Peri 1
Malá kožešina ?
velká kožešina ?
Syrové žebro 5
Lama 2000
Brumby 2000
Norik 3000
Achaltekin 3000
Morgan 5000
Raptor 5000
syrová drůbež
syrová kýta
střeva
jedový váček ze škorpiona
malá snovací žláza
malý jedový váček
velká snovací žláza
velký jedový váček

Rybář:
černá perla
plotice
kapr
žralok
jeseter
amur
tuňak
makrela
pstruh
štika
treska
tolstolobik
uhoř

Ostatní:
pavučiny 3
včelí vosk 3
hrst popela 1

Nepoužívané věci:
dřevěné kroužky 1
stříbrné zrcátka 1?
skleněná perla 1

Chyby:
Upráva dropu soli z drceného ledu na 3ks

Zkuste pročíst a kdo tomu trochu rozumí, tak napsast které ceny jsou špatné. Od alchymistů by bylo třeba doplnit ceny bylin. Rybáře asi nenajdem... Stig nebo jiný horník by mohl zkontrolovat hornictví, hlavně jestli je upravená cena po změně dropů vzácných kovů, přidání šperků. Ostatní crafti zase zkontrolujte to čemu rozumíte. Já časem ještě udělám vypis dropů pro lovce - co z čeho a kolik padá. Některé věci se nepoužívají(surky na jedy a hlavně některé regy), což je chyba. Sůl z ledu má malý drop atd.
Odpovědět
#15
Pár povolání už je hotových, tam už se k tomu základu nemá smysl vracet.. Na Mantisu je na to založen bug, kde je zapsáno, co už se udělalo. Třeba ten horník by už měl být z krku tuším, ohledně zbytku budu vědět, až najdu ten bug nebo záznamy na fóru. Stále tam ještě chyběly tuším 2-3 craft povolání.
Drahé kovy a drahokamy se samozřejmě cenově změnily hned po změnách dropu.
Odpovědět
#16
Ideální by bylo mít věřejný ceník. Nekteré věci mám problém ohodnotit i já. Směšné výkupy a předražený prodej napovídá, že problémy s cenami tady nemám jen já, ale takových lidí bude víc. To, že se pak budou nějak měnit díky poptávce je druhá věc, ale ten základ by mohl být přístupný.
Odpovědět
#17
Jinak pozor na matematiku..
Diamant = 120 => diamantový prach cca 12-15
Drcený led = 10 => ledový kámen minimálně cca 2 (5ks z 1 hromádky), sůl minimálně cca 10 (1ks z 1 hromádky)

Vůbec si nemyslím, že by bylo sůl nutno "opravit".. to by nebyla oprava, to by se do systémové hodnoty reflektovala "běžná cena", která je v podstatě jistou úchylkou trhu, který si řídí hráči. Pro nás není vůbec podstatné, za kolik si to prodáváte mezi sebou a že někdo z hráčů neumí myslet ekonomicky.
Ty ceny pokud možno musí vycházet ze zákonitostí matematiky, ne z toho, že se někdo pominul.
EDIT:
(05.09.2013 v 14:33)Fujiwara napsal(a): Ideální by bylo mít věřejný ceník. Nekteré věci mám problém ohodnotit i já. Směšné výkupy a předražený prodej napovídá, že problémy s cenami tady nemám jen já, ale takových lidí bude víc. To, že se pak budou nějak měnit díky poptávce je druhá věc, ale ten základ by mohl být přístupný.

To je právě ono.. vám by takový ceník byl nanic - to nejsou ceny, za které hráči musí nutně obchodovat. Umět si ocenit zboží je na obchodu vcelku základ, který neradno suplovat nějakým odtajňováním systémových veličin. Ty základní suroviny krom toho mají ceny vypsané jednak zde a druhak možná i někde jinde na fóru. Ale udržovat aktuální ceník se systémovýma cenama mi přijde jako zbytečná práce.
My kvůli vašim tržním cenám nic zdražovat ani zlevňovat nebudeme a vy byste neměli nic měnit kvůli cenám systémovým.. Smile U systémáků a v zakázkách máte dostat "spravedlivé" ceny odpovídající dropu a vcelku striktní matematice. To, že zrovna nehrajou farmáři a tak ten jeden jediný si nastřelí 4 zlatky za sud oleje (to už tu bylo), to nám může být jedno - 4zl vám prostě za ten sud žádný systémový NPC nedá.
Odpovědět
#18
Diamant 120 je jediný výkup, který jsem našel. Ceny nejsou doladěné. Je to jen seznam, který je potřeba doladit. Nedokážu posoudit ceny drahokamů. Daimantový prach taky není moje cena. Osobně jsem tyhle dvě věci nikdy neprodával. Je to jen výcuc z fóra a pár aktuálních úprav.

Ani nějak nechci řešit systémové ceny, jde mi o vytvoření veřejného ceníku, kde by byli "běžné" ceny. To jestli to bude někdo prodávat dráž nebo levněji je už jeho věc. Sem se může podívat každý, aby zhruba znal cenu toho a toho. Dost lidí a vendorů žije mimo realitu, protože prodávají za nehorázné částky. Procházet takové vendory není nic jiného než otrava. Navíc je prostě problém zjistit cenu toho a toho, protože dost věcí není na trhu... pak ten výrobce logicky neví za kolik to má prodávat.

No sůl... bavíme se o ledu... z kterého nám vznikne buď 1 sůl nebo 5 ledových kamenů. Cena ledového kamenu je 2st. (Pokud by někdo řekl že cena ledového kamene je 1st tak sůl bude stát 5st.)
To znamená že cena ledu je 10 st. Logicky tedy sůl stojí 10 st. Je tato cena reálná? Bude pak moct nový farmář konkurovat starým, kteří tady mají tisíce kusů zboží? Pokud je moje logika špatná, rád si to nechám vysvětlit.

Ceník by na nic nebyl, sloužil by k orientaci na trhu. Lehkému odhalení překupníků, vyděračů a zlodějů. Pro slušné lidi by sloužil jako inspirace nebo vzor. Není to nic závazného jak píšeš. A na ocenění zakázek jsem také zvědavý, snad se vyjádří i jiný craft a potvrdí ty "spravedlivé" odměny.
Dungeony nejsou nějak extrémně těžké, během hodinky máte hodně zlata. Není možné izolovat crafta, ale tak nějak dát dohromady celou ekonomiku.
Odpovědět
#19
AdvancedVendor při vložení nového zboží umí navrhnout hráči cenu - ikona otazníku v gumpu určování cen.
Navrhuje ho podle sysému vendorů, tj. výkup 1/2 systému, prodej 2x systém, upraveno o kvalitu (50-130%).
Nevěřte rase která se pořád usmívá. Něco s ní není v pořádku.
Odpovědět
#20
(05.09.2013 v 15:02)Fujiwara napsal(a): Diamant 120 je jediný výkup, který jsem našel. Ceny nejsou doladěné. Je to jen seznam, který je potřeba doladit. Nedokážu posoudit ceny drahokamů. Daimantový prach taky není moje cena. Osobně jsem tyhle dvě věci nikdy neprodával. Je to jen výcuc z fóra a pár aktuálních úprav.
Konkrétně seznam drahokamů potřeba doladit není, jak už jsem psal. Kovy mají ceny taky vcelku slušné. To jsem udělal hned po změně dropů, tak se to provádět musí vždy při podobných změnách.
A 120 za diamant.. já proti tomu nic nemám, prostě jsem jen to číslo využil pro ilustraci.. dle mě ten kdo to takhle má není až tak úplně mimo realitu.

(05.09.2013 v 15:02)Fujiwara napsal(a): No sůl... bavíme se o ledu... z kterého nám vznikne buď 1 sůl nebo 5 ledových kamenů. Cena ledového kamenu je 2st. (Pokud by někdo řekl že cena ledového kamene je 1st tak sůl bude stát 5st.)
To znamená že cena ledu je 10 st. Logicky tedy sůl stojí 10 st. Je tato cena reálná? Bude pak moct nový farmář konkurovat starým, kteří tady mají tisíce kusů zboží? Pokud je moje logika špatná, rád si to nechám vysvětlit.

O ledu se bavím i já, je to hned na začátku toho řádku. Vlastně jen píšeš znovu to samé:
"Drcený led = 10 => ledový kámen minimálně cca 2 (5ks z 1 hromádky), sůl minimálně cca 10 (1ks z 1 hromádky)."
Tato cena 10 za sůl je stejně reálná jako 2 za ledový kámen a 10 za drcený led. Je to víceméně jen prostá rovnice, matematika, logika.
Pokud nový farmář nemůže konkurovat, protože je již trh přehlcený, tak to je úplně jiný problém, změnou systémové ceny soli na tom stavu přeci vůbec nic nezměníš, jak bys mohl.. Biggrin V tomhle smyslu se podle mě ani o logice mluvit nedá. Jediná logika je v tom, že 10:5=2 a 10:1=10, nic víc, nic míň.. cokoliv jiného v systémových cenách je nesmysl.
Navíc: jakmile změníš výtěžnost/cenu soli, ovlivní to 100+1 výrobků farmáře a celé ti to kvůli naprostému nesmyslu klekne.

(05.09.2013 v 15:02)Fujiwara napsal(a): Dungeony nejsou nějak extrémně těžké, během hodinky máte hodně zlata. Není možné izolovat crafta, ale tak nějak dát dohromady celou ekonomiku.
Craft ale není izolovaný.. Třeba za kováře si schopen vydělat víc peněz než kdokoliv jiný a to i na poměrně nízkých levelech (prodej reagencí systémovým vendorům).. kdo tvrdí opak, tak to bohužel neumí hrát. Ale zas nemáš tolik XP, kolik udělá někdo, kdo riskuje život a výbavu za několik zlatek. Já s tím teda osobně při hraní crafta tak nějak počítám. A jak sem psal jinde, tak to co maj ostatní v dungu dokonce dostaneš na top levelu i ty, za jednu zakázku a bez risku.

Co si zas pamatuju já, tak PvM hráči (nejspíš krom mága) vždy brečeli, že "to a to" se jim vůbec nevyplatí, protože na tom poničí silně výbavu, expů a lootu je málo.
Odpovědět



Skok na fórum: