Nová Božstva ?
#1
Exclamation 
Nová Božstva ?

Omlouvám se, jestli zakládám duplicitní téma(jsem si totiž vědom, že tohle téma se několikrát z hráčské iniciativy řešilo), ale celkem jsem s počtem bohů nespokojen a věřím, že rozhodně nejsem sám. Nechci tady být nekonstruktivně kritický a proto uvedu příklady z praxe.

Výběr božstva ovlivňuje RP hraní daného člověka přičemž nejsou zohledňováno záporné RP. Takový člověk logicky může úctívat jenom Helma a být hodný, přičemž si myslím, že by spousta hráčů uvítala boha pro záporné rp.

zkušenost z praxe: Po několika akcích Bratrstva byl vyobcován náš kněz(zlé přesvědčení) od Helmitů, v praxi kněz na levelu 30 s modlitbama poustevníka je na nic. Tenkrát se nabídlo rp řešení, které ale zrovna není úplně košer a to, že buď přijme Grusmhe, nebo Vhaeruna. Tady pak ale opět nastává rozpor, kdyby byli drowové a pustili se s nima do války jsem naprosto 100 % přesvědčen že by to dopadlo jako s Helmem, to samé v případě Orků.

řešení:

1) Bohy pojmout buď neutrálně, to je bohovi je putna jakým směrem směřuje jeho ovečka a je zlá nebo hodná, ale to by se musela dát možnost získat kněžský symbol jiným způsobem než vstupem do církve(případ Helma)

2) Nebo vytvořit nadnárodní bohy- dobrého a zlého, případně neutrálního u kterého by čistě záleželo na tom, jak si kdo jeho víru v něho vyloží.

Obecně pak bohy rozdělit do dvou skupin na Dobrá, neutrální a Zlá.

3) nebo Obohatit panteon bohů o patrony: patron zlodějů, mágů, válečníků, alchymistů atd. měli by jen symbolickou funkci, avšak v hierarchii panteonu by se pak dotyčný řadil pod určité božstvo, pod který by patron spadal, modlidby v patrona by byly stejně silné jako zastřešujícího boha(stejné atributy) s tím že patroni by byla jak dobrého, zlého, tak neutrální přesvědčení. Příklad- chci být zlej a intrikán kněz a vrah- vyberu si patrona(který třeba bude spadat pod Vhaeruna) jakákoliv modlitba pak by byla ovlivněna Vhaerunovými bonusy a atributy) Patroni by byla universální a globální božstva. uctívaná jen v malých přírodních svatostáních(= každej může získat symbol bez toho aniž by se musel řadit do nějakého řádu= větší svoboda hraní), nebo přímo si patrona vybrat v chrámu zastřešujícího boha?

příklad Panteonu

Helm zastřešující a národní bůh lidí
nižší bohové patroni(vycházející z jeho boží pokrevní linie?> panteony bohů mají vždy a všude rodinné vazby)

patron bůh Hextor, bůh válečníků a válek(vhodný pro militantní organizace? bojovníky a žodláky-logicky neutrální bůh)
patron Erythnul, bůh nenávisti, zloby a zabijení(vhodný pro postavy se zlým přesvědčením -> zlý bůh)
Fharlanghn bůh cestování a cest(vhodný pro tuláky a hraničáře s dobrým přesvědčením - přesvědčení dobro)
Wee Jas bohyně magie, marnosti a smrti( vhodné pro nekromanty a mágy- jestli že má bůh několik aspektů-lze si přeci vyzdvihnout ten, který charakterizuje moje rp - neutrální bohyně)

Možná si řeknete no jo, ale tak se helmova církev nikdy nepostaví na nohy, protože bude x patronů(bohů) a každej si bude dělat co chce, zde bych třeba určil jednoduché pravidlo> ten kdo uctívá patrona, logicky bere přinejmenším s respektem zastřešující božstvo, tedy jeho otce/matku a tak kněží patronů by logicky byli stále podřazeni patřičnému řádu, (pokud jejich patron nebude na černé listině.) a měl by tak mít vždy vyšší autoritu.

Zároveň by bylo fajn kdyby bohové dávali fakticky bonus hráčské postavě, právě podle zvoleného boha/patrona např.
((Hextor: + 5 % do míření a anatomie(bůh žoldáků)) pozor tento bonus by byl dočasný!! a byl by obnoven pokud by dotyčný člověk došel na bohoslubžu do chrámu, která by se konala cca 2 měsíčně?? Bonus by samozřejmě nesměl být nějak výrazný, ale ani malý(motivace k vykonávání sakrálních povinností věřícíh Smile)) )

Obecně si myslím, že by to jen podpořilo chuť hráčů alespoň symbolicky přijmout nějakého boha, zatím je to shard plný ateistů(protože národní bohové jim nemusí sedět)

Je to jen návrh, ale určitě by stálo za to o tom po přemýšlet...Současná božstva jsou pěkně napsaná, propracovaná, ale jak říkám je tu určité vakuum, národní bohové jsou fajn, ale je to prostě málo. Kord pro nenárodní gildy.

Otázky na RT

uvítal bych konzultované a definitivní odpovědi RT týmu.(ano ne- opdovědi)

Proto má první otázka je jestli by byla v RT vůle přiřadit nového boha, nebo bohy zneutrálnit(helm bude stejně tak dobrým pro záporáka bojující proti helmovi církvi na základě jiného výkladu víry atd.)

Postoje RT týmu k bodu: 1,2,3

předem děkuji

a samozřejmě názory hráčů mě zajímají taky
Odpovědět
#2
http://forum.manawydan.cz/showthread.php?tid=2932
=>
http://forum.manawydan.cz/showthread.php...4#pid80204

Od konce pracovního týdne budu na dovolené, na 14 dní, ale jinak plánuju pokračování, protože nejspíš nastala vhodnější doba.
PS: Během těch 14 dnů možná nějaký malý pokrok prostřednictvím dalších GM, trochu jsme to dnes naťukli i interně.
OdpovědětSkok na fórum: