Hlasování: Jak se Vám líbí nový web v porovnání se starým?
Určitě líbí více
43.75%
14 43.75%
Spíše líbí více
15.63%
5 15.63%
Pro mě je to tak nastejno nebo je mi to jedno
12.50%
4 12.50%
Spíše nelíbí více
18.75%
6 18.75%
Určitě nelíbí více
9.38%
3 9.38%
Celkem 32 hlas(ů) 100%
* Pro tohle jste hlasoval(a) Vy. [Ukázat výsledky]

Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Info] Nová verze webu
#21
Ten "showing playlist" mě osobně vadí. Navíc bych neřekl, že ty videa jsou až tak důležitý. Jen to zabírá místo Novinkám.
Úvodní stranu s novinkama bych trochu víc rozlišil, moc to dle mě splývá v jedno a člověk se v tom hůře orientuje. Nápis Novinky vycentroval na střed a z každý strany dal "mwdelník" [Obrázky: bodik.gif]. Jména autora novinky bych taky nějak víc odlišil, klidně barvou a větším fontem. Samotnej příspěvek bych pak dal do nějakýho boxu/nějak ohraničil/whatever.
Co se týče grafiky, tak mám samozřejmě výhrady asi jako všichni ostatní. Klidně bych nějakej vzhled buttonů nebo rámečků mohl zbastlit v PS, když už tu grafiku studuju Smile. To teda znamená, že bych ten vzhled celkově nějak tématicky ladil. Barvu pozadí stránek bych zvolil takovou béžovou, jako máme tady na fóru. A defaultní pozadí bych nastavil MW texturu, kterou všichni známe a máme jí rádi.
Přesměrování rubrik Pravidla a Členové týmu na wiki na mě působí takovým nedokonalým dojmem. Spíš bych to hodil na web. Neměl by to být takový oser to čas od času aktualizovat, ne?
V rubrice Download bych si taky pohrál s formátem. Názvy sekcí bych vycentroval na střed, po stranách dal opět mwdelník. Jednotlivý sekce bych pak odlišil vodorovnou čárou.
Jinak se mi web líbí, určitě je to krok kupředu. Mapa je pecka. Teším se, kam se to posune po našich podnětech Smile.
Odpovědět
#22
(27.01.2015 v 03:06)Biosek napsal(a): Na 20palcovym monitoru kterej mas dejme tomu 0,6m od hlavy s rozlisenim 1920x1080 nemuzes cist uplne zleva doprava aniz bys otacel hlavou. Mnohem jednodussi je cist jen ze hejbes ocima.
No, ja nevim, mam monitor 23", FullHD a kdybych musel pri cteni hybat hlavou, tak je asi neco spatne. To jako pri strileckach hybete hlavou ze strany na stranu a lidi co maj tri monitory vedle sebe tak se rovnou tocej na zidli? Biggrin Tady na foru musite taky otacet hlavu? Toho jsem si snad jeste u nikoho nevsiml..
Bud bych to musel mit moc blizko, nebo bych musel mit opravdu hodne spatny zorny uhel (respektive negativni zorny uhel, protoze i kdybych videl ciste jen dopredu, tak mam furt pred ocima celou sirku monitoru), to uz je pak spis ale na navstevu doktora. Krom monitoru pohodlne vidim a muzu cist jeste asi tak metr na obe strany, takze kdybych mel tyhle monitory vedle sebe dva az tri, tak porad jeste na tom muzu hrat i cist bez toho abych vubec pohl hlavou. Lidi bez problemu hrajou a pracujou i se dvema, trema takovyma monitorama vedle sebe..
Za poslednich 10 let jsem responzivnich webu na celou sirku okna (vcetne obsahu, kdy jediny omezujici prvek jsou bocni panely vlevo nebo vpravo nebo vertikalni menu po strane) videl a delal nekolik, je to ale spis otazkou poslednich let. Navic ono to preci tu sirku limitovanou uz zcasti ma. Smysl ma snad leda omezeni pro 4K monitory, tam tu obavu chapu..
Ano, nastavit okno na 800 jde, ale to uz se opet posouvame o par let do historie. V dnesni dobe to vypada lamersky a to ani nemluvim o tom, jak to vypada na 4K displeji.
Forum mate taky pres celou sirku okna, je to v dnesni dobe vcelku bezne.. Kdybych musel otacet hlavou tady na foru, tak to uz jsem asi invalida, za tu dobu co tu ctu pomalu vsechno. Smile
Odpovědět
#23
(27.01.2015 v 14:31)Triad napsal(a): Akorát nějak blbnou příspěvky v pravém dolní rohu z fóra? - "Vyslal jsem tedy Gorana do Isharu najít správce a zjistit o Berrosonovi co se dá[/color>"
Lidi to formátujou debilně, občas musím jednotlivé příspěvky upravit, aby to na web lezlo v pohodě. Ten převaděč to nezvládá schroupat, když se tam prasí formátování páté přes deváté.. Smile Opraveno.
Odpovědět
#24
(27.01.2015 v 16:41)Brak napsal(a): Ten "showing playlist" mě osobně vadí. Navíc bych neřekl, že ty videa jsou až tak důležitý. Jen to zabírá místo Novinkám.
To jsem psal na předchozí straně no, měnit se to bude.. Každopádně ve FullHD do té nudle žádné Novinky rozhodně nenarveš, to si lze (respektive nelze) snadno představit. Video feed bude normálně předělanej na obrázky s odkazama na Youtube a zobrazenej ve výšce, jako má kniha. Ten prostor je relativně malej a je třeba zvážit, jak ho využít.

(27.01.2015 v 16:41)Brak napsal(a): Úvodní stranu s novinkama bych trochu víc rozlišil, moc to dle mě splývá v jedno a člověk se v tom hůře orientuje. Nápis Novinky vycentroval na střed a z každý strany dal "mwdelník" [Obrázky: bodik.gif]. Jména autora novinky bych taky nějak víc odlišil, klidně barvou a větším fontem. Samotnej příspěvek bych pak dal do nějakýho boxu/nějak ohraničil/whatever.
Myslím, že mwdelník se na ty stránky nehodí.. je to evidentně starší záležitost a nemá smysl roubovat do novýho webu prvky ze starého jen proto, aby to bylo víc konzervativní. Nebude to víc konzervativní, bude to smíchané dohromady.. Na starý web se hodí perfektně, k těm oldschool lištám po boku apod., ale využitelnost do novýho nějak nevidím.
Ale dobře, můžu ho teda taky nahodit volitelně, jen to prostě nebude s tím "oválným" designem sedět. Starý web je hranatý a... prostě starý, proto je to tam ok. K těm lištám se dokonale hodí, na tom novém webu se nehodí vůbec k ničemu, krom loga v hlavičce.

(27.01.2015 v 16:41)Brak napsal(a): A defaultní pozadí bych nastavil MW texturu, kterou všichni známe a máme jí rádi.
Je tak těžký si to přepnout? Biggrin Z homepage to zabere dvě kliknutí a pokud si nemažete zcela záměrně cookies, máte klid tak na rok..

(27.01.2015 v 16:41)Brak napsal(a): Co se týče grafiky, tak mám samozřejmě výhrady asi jako všichni ostatní. Klidně bych nějakej vzhled buttonů nebo rámečků mohl zbastlit v PS, když už tu grafiku studuju Smile. To teda znamená, že bych ten vzhled celkově nějak tématicky ladil.
Volám tu po grafikovi už asi přes dva roky.. Smile Jestli někdo umí webdesign, tak proč ne, ale taky by to vše urychlilo, kdyby se to řešilo hned na začátku. Drátěný modely, PSD, s tím by bývalo bylo dobrý začít..
Rámečky nevím, který myslíš, za zmínku stojí snad jen ty v menu v buttonech. A u buttonů má smysl řešit leda tak barvu.. Ale barevnost vychází z ofiko MW barev, tak snad leda ty v záhlaví, ty ale musí vyjadřovat stavy jako "danger", "warning", "info" atd. atp. (požadavky kdyžtak dodám) - tzn. něco zeleného, něco červeného, něco dalšího.. Buttony skrze obrázky už se v dnešní době celkem neřeší, je to víc problémů, než užitku a je to ve většině případů spíš ošklivé.

(27.01.2015 v 16:41)Brak napsal(a): Barvu pozadí stránek bych zvolil takovou béžovou, jako máme tady na fóru.
Můžu přidat další barvy do Nastavení, dejte si tam pak co chcete.

(27.01.2015 v 16:41)Brak napsal(a): Přesměrování rubrik Pravidla a Členové týmu na wiki na mě působí takovým nedokonalým dojmem. Spíš bych to hodil na web. Neměl by to být takový oser to čas od času aktualizovat, ne?
Tak jasný, jen mi jde trochu proti mysli neustále duplikovat informace a pak ve výsledku to aktualizovat na dvou třech místech. Vzniká z toho pak ten klasický MW bordel, kdy na 3 místech jsou informace v různém stavu neaktuálnosti.
S tou poznámkou, že momentálně to není aktuální ani na wiki, kde to může udělat řadová sekretářka, takže představa, že na webu to nebude problém, je dost naivní.. Biggrin Ale ok, tak to teda převedem, když je takový problém mít to v novém panelu (nechápu problém, nevadí). Biggrin

(27.01.2015 v 16:41)Brak napsal(a): Jinak se mi web líbí, určitě je to krok kupředu. Mapa je pecka. Teším se, kam se to posune po našich podnětech Smile.
No vidíš a to speciálně kvůli Tobě po Tvém příspěvku v interním fóru jsem zde psal, že bude provozována i stará verze.. Smile
Jen znovu podotknu, že směrem k podobě starého webu se to posouvat nemůže. Takže přemýšlejme v rovině, jak udělat hezký web pro rok 2015 a ne v rovině, jak ze starého webu nacpat věci do nového. Pro takové zájemce tu stále bude starý web.. těm já nijak pomoct nemůžu.
Jestli někdo dělá nebo dělal moderní webdesign, já pomoc uvítám, ale proboha nedělejme z toho mimibazar.cz číslo 2 nebo starý MW web.. Ta možnost starého produktu pro konzervativce tu stále bude, netřeba se obávat, že byste o své jistoty přišli.


Ve výsledku to ale dopadne tak, že bude v Nastavení 50 možností a lidi budou stejně nespokojený zhruba stejně.. Smile
Odpovědět
#25
(27.01.2015 v 09:23)Fujiwara napsal(a): Jo a taky je to takové fakt moc moderní
Nikdo, kdo za něco stojí, NEmoderní weby nedělá. Je to asi jako kdybys po doktorovi chtěl, aby NEpostupoval v souladu s novými poznatky a místo toho ti prostě pustil žilou, protože přeci chodíš hrát LARP. Tohle ale žádnej doktor neudělá.
Když budou nějaký obrázky, jiná barva, různý ohraničení, úprava mezer a layoutu, tak prosím, to se dělat dá.. ale nemoderní web udělat prostě nelze, to bych se na to rovnou vybodl, protože v dnešní době dělat nemoderní web je ztráta času a hlavně diletanství.
Jestli chceš web co bude vypadat jak z gotiky, musíš tam prostě naházet nějaké související grafiky. Tohle nijak neobejdeš a rozhodně ne tím, že něco budeš dělat záměrně nemoderní. Jen to bude působit komicky a nikdo svéprávný se pod výsledek nepodepíše. Ten web musí odpovídat době, ve které byl vytvořen, tedy musí být moderní. Nemůžeš ho prostě jen fixně limitovat šířkou 800 jen proto, že dřív vyšší rozlišení nebylo myslitelné a že to tedy navodí pocit z dob počítačového pravěku..

(27.01.2015 v 09:23)Fujiwara napsal(a): tohle je fantasy hra a RP shard.
No a co? Zrovna třeba ten zmiňovaný Zaklínač má nové stránky (respektive tu samotnou homepage http://thewitcher.com/witcher3/#home, která nová je) celkem daleko od nemoderních..
Stejně jako ten web, tak ani tu hru nikdo nedělá hnusnou a starou jen proto, že je to fantasy.. Smile Tenhle argument upřímně nechápu. Nemoderní web nevypovídá o tématu, ale o svém autorovi.


A zajímavé je, že co lidi nejvíc zaujalo (Mapa), je to vůbec nejmodernější na celém webu, který se ještě docela drží zpátky.. Smile Takže já si myslím, že to chce hlavně nahodit nějaký slušný obrázky a další prvky s fantasy tematikou, pokud chceme dělat fantasy, a ne řešit, jak udělat z kojence důchodce.


=> Nemám nejmenší úmysl dělat web méně moderní, než je aktuálně. Nemoderní web už máte na jiné adrese.
My jsme tu sice všichni hrozně oldschool a za ty roky jsme si už na starý web dokonale zvykli, ale rád bych tu viděl i normální nové hráče, které fakt nezaujmeš tím, že máš starý nemoderní web. Nic dobrého to v nich neevokuje, jen myšlenku, že na to někdo kašle a že hra bude pravděpodobně stejně neudržovaná.
Odpovědět
#26
(27.01.2015 v 18:07)Stig napsal(a):
(27.01.2015 v 16:41)Brak napsal(a): Jinak se mi web líbí, určitě je to krok kupředu. Mapa je pecka. Teším se, kam se to posune po našich podnětech Smile.
No vidíš a to speciálně kvůli Tobě po Tvém příspěvku v interním fóru jsem zde psal, že bude provozována i stará verze.. Smile
Jen znovu podotknu, že směrem k podobě starého webu se to posouvat nemůže. Takže přemýšlejme v rovině, jak udělat hezký web pro rok 2015 a ne v rovině, jak ze starého webu nacpat věci do nového. Pro takové zájemce tu stále bude starý web.. těm já nijak pomoct nemůžu.
Jestli někdo dělá nebo dělal moderní webdesign, já pomoc uvítám, ale proboha nedělejme z toho mimibazar.cz číslo 2 nebo starý MW web.. Ta možnost starého produktu pro konzervativce tu stále bude, netřeba se obávat, že byste o své jistoty přišli.

No, tak ze začátku to pro mě byl právěže šok. Ale asi už si začínám zvykat Smile.
Idea aby bežely dva weby současně mi ale přijde zbytečná. I když mám taky ke starýmu webu citovej vztah, tak by měl žít už jen v našich vzpomínkách. Nemusí se tu kvůli mě udržovat Biggrin.

Jinak tím jak je web "moderní", máme namysli ten design, look. Nevím jestli se chápem. Proti mapě nic nemám a nespadá do toho, co mám namysli, když píši "moderním".
Odpovědět
#27
Je vás víc.. A já prostě upřímně nedokážu uspokojit požadavek na to, abych udělal web z roku 200x nebo 199x, to říkám na rovinu. Smile Nikdo už by za to nezaplatil a sám bych se asi i docela styděl, tak prostě vezmu moderní návrh od grafika (ať už je to návrh na web středověké krčmy nebo na web vesmírné stanice) a realizuju ho za pomocí moderních technologií.. problém u nás je holt s tím grafikem no.

Já myslím, že se chápem. Běžný uživatel nic jiného, než look a design ani nevidí..
Web vytvořený roku 2015 s lookem a feelem z roku 199x-200x považuju osobně za web špatný, protože web je moderní technologie, která se posouvá bez ohledu na to, jestli je na stránce referát o středověku nebo nejnovější výzkum v oblasti nanotechnologií.
Jiná věc je, že zrovna třeba na tom zmiňovaném Witcherovi (http://thewitcher.com/witcher3#home) maj milion profesionální grafiky, která dokonale reflektuje zpracované téma. A takových moderních webů na fantasy hry najdeme mraky. Ale look a feel toho webu je rozhodně moderní (ostatně má to evokovat moderní hru, do které investoval tým lidí svůj čas.. co má evokovat web nemoderní, to je otázka, ale ke koupi by asi nikoho nenalákal) - to doufám nikdo nepopírá - proti tomu je ten můj web designem, lookem a feelem spíš hodně zastaralý. Takhle se na to ale musí.. polemikou o moderním a nemoderním se akorát ztrácí čas, protože slovo moderní je u každého dobrého webu na prvním místě.
Jako grafik nemoderní webdesign zkrátka taky neprodáš, nebo leda hodně lacino nějakému obskurnímu klientovi. Tak prostě nakresli rytíře a zasaď to do po právu moderního webu a jsi tam, kde chceš být.


EDIT: A jinak diskuze je dobrá a vyvstaly z ní rozhodně nějaké další plánované změny, ale měli bysme myslet hlavně na lidi, co na náš web přijdou poprvé a vůbec je nezajímá, z jakého je Ultima roku a že jsme předtím měli web starý 10 let. To opravdu na webu nikoho nezajímá. Ten člověk se na to podívá a řekne si akorát "starý, hnusný, nebrat" a vypne to. Z toho pak v Google Analytics vznikají ty pětivteřinové návštěvy, kdy člověk přijde nadobro o kšeft, protože uživatel po prvním pohledu zděšeně utíká a už se nikdy nevrátí.

Tudíž docela zásadní je myšlenka, že tím webem se především snažíme "prodat" nějaký stále vyvíjený, modernizovaný a kvalitní produkt. Produkt, o kterém se nedá říct, že by na něj posledních 10 let někdo kašlal. A to musí web reflektovat, protože na staré a nemoderní ani u té Ultimy na webu opravdu není zvědavý z nových "normálních" lidí vůbec nikdo.. My můžem být klidně konzervativní a stejně tak i grafika ve hře (hra má jiné přednosti), ale jestli chceme "prodávat" a získávat nové lidi nezatížené roky hraní a čtení starého webu, tak na ten konzervatismus rovnou zapomeňte, protože význam má jenom pro nás stařešiny (a my si zas klidně můžem zapnout to, na co už sme si zvykli)..
Odpovědět
#28
(26.01.2015 v 18:38)Stig napsal(a): monty*ukazatel online lidí je trochu buglej...ukazuje to jména na špatných místech a není tam seznam z IRC...

Na špatných místech? Mně se zobrazuje v tooltipu s černým pozadím po najetí myší seznam hnedka pod tím tlačítkem, zkoušeno FF, IE11 a Chrome a různá rozlišení. Jestli tam máš nějaký vizuální bug, tak ideální by byl screenshot s bugem a jaký prohlížeč + rozlišení používáš.
Jinak seznam z IRC je stejně jako zde na fóru přímo v seznamu online hráčů, akorát je před jménem napsáno "i:".. funguje to stejně. IRC buttony žádný tooltip mít nemají, všechna jména jsou jako jeden jediný seznam, ať už jsou to lidi ve hře, nebo na IRC. IRC buttony nejspíš ve finále budou jen odkazovat na webové IRC rozhraní.
[Obrázky: mwonline.jpg?ver=0]

ie7, ff

nebudu se v tom moc šťourat ale prostě se mi zobrazují dva stejné seznamy jmen na dvou tlačítkách u kterých to tak být asi nemá...a naopak u dalších dvou se nezobrazuje nic...
Horian Voren-správce Isharu, seržant Armády Isharionu
Linda Averová-žoldák ve službách Cyprony
Odpovědět
#29
(27.01.2015 v 20:53)monty napsal(a): nebudu se v tom moc šťourat ale prostě se mi zobrazují dva stejné seznamy jmen na dvou tlačítkách u kterých to tak být asi nemá...a naopak u dalších dvou se nezobrazuje nic...

Toto zobrazení tak mají všichni.. je to záměr.
a) jedno z těch tlačítek z dvojice na menším rozlišení vždy zmizí aby se šetřil prostor (každopádně obě mít tooltip nemusí, to jedno nemusí buď dělat nic, nebo může někam odkazovat - ale nevím kam.. ale pak by se to mělo domyslet, vzhledem k tomu, jak už jsem psal, že to jedno tlačítko mizí na malém displeji);
b) tlačítka IRC žádný tooltip mít nemají (seznam hráčů je stejný jako zde na fóru - jednotný pro hru i IRC), aktuálně fungují jako odkaz na IRC webchat;
c) rozdíl mezi tooltipem a odkazem je zde poznat při najetí myší - tooltip zobrazí otazník a odkaz zobrazí klasicky "prst".

Dobře to bude vidět na tlačítkách pro datum.. to pravé bude zobrazovat tooltip, jako nyní a to levé po stisku zobrazí vyskakovací kalendář, jako zde na fóru.

EDIT: Prosimtě, máš na tom IE7 nějaký bugy nebo něco nefunguje? S tak starým prohlížečem už ani moc nepočítám... Smile
Odpovědět
#30
Nevím, já jsem asi svoje podněty vyčerpal. Stránka witchera je třeba moderní a podle mě je vynikající, ale proboha nikde tam nevidím žádný styl novin ve třech sloupcích. Ten web je přehledný a vyladěný - http://thewitcher.com/news/ Tím sem nechtěl řict, že moderní web je špatný web. Myslel jsem to tak, že web s touto tématikou by podle mě měl mít duši a nějaký styl podle tématu. No neživím se tvorbou webů, takže do toho kecat nebudu. Jinak souhlasím s Brakem, aby byl web jeden. Tak bude nový web no, většině se líbí, někomu se nelíbí - část z nich si zvykne. Zbytek se s tím smíří. Takže za mě už jen hodně štěstí do ladění finální podoby.

EDIT na Stiga podemnou: Já nevím, mě zase nesedí srovnávat web typu zpravodajství ct24 s Manawydanem, kde na jedné straně máš desítky nových zpráv denně - a proto to není v jednom sloupci ale v rubrikách v prostoru že... a na straně druhé máš jednu novinku za x dní nebo podobně. Takže prakticky nepotřebuješ mít tolik prostoru, protože tam stejně budeš mít několik dní jen pár stejných věcí. 

A k těm novým hráčům vs moderní web... nemyslím si, že by se nějak moc rekrutovali hráči UO z mladých lidí. Jsou to spíš staří veteráni, aspoň podle mě. Takže se víceméně přetahují lidi mezi shardy, které bude zajímat hlavně status online, zaměření(pvp,rp,klasik) a pak ani ne tak vzhled jako spíš aktualizace webu. Manawydan má šanci jen u RP hráčů, takže se budou zajímat hlavně o RP dění na webu... To znamená eventy a aktivity RT(popřípadě komunity jako takové).
Odpovědět
#31
No dobře, ale přece nemůžu zobrazovat jednu novinku na celou tu šířku, to snad chápeš a asi si i všichni dokážeme představit, že by to jaksi nebylo ono.. Proto jsou tam tři sloupce.
A omezovat šířku se mi nechce, protože modernější přístup využívá co nejvíc prostoru a má co nejmíň hluchých míst.
Witcher je pouhá imagovka u které si máme říct WOW, spousta novinek tam má třeba jen dvě věty a na textu to není založené, spousta lidí se tam dokonce ani neprokliká, takže to považuju spíš za takovou vedlejší sekci. A mimochodem zrovna výpis novinek na tom Witcheru považuji za rozhodně nejslabší část jejich webu, protože to opět vypadá jako 10 let stará a tuctová záležitost, takže zas se nemusíme inspirovat ve všem, bral bych inspiraci jen v těch dobrých věcech. Proto jsem posílal odkaz na homepage, která se jim naopak povedla. Ty jejich 600 pixelů široké novinky jsou naprosto zaměnitelné za 10 let staré novinky odjinud, ale zbytek webu se mi líbí.
Noviny a Novinky na MW webu na textu založené naopak jsou. A toho textu je někdy opravdu hodně, jsou tam obrázky a vůbec je to s tím Witcherem vcelku nesrovnatelné. Proto srovnávám naše Novinky a obyčejné papírové noviny, místo abych je srovnával s těma z Witchera, protože tohle srovnání prostě tragicky nevychází. Noviny proto, protože na noviny si lidi zvykli a číst v nich snad zvládne každý, ten layout novin je pro zobrazení velkého množství textu spolu s obrázky léty praxe ozkoušený a osvědčený.. Tady jen dodám, že podle mého názoru zatím layout novin přesně nenapodobujeme, protože v novinách maj sloupce stejnou výšku, pozice obrázků je víceméně stále stejná a pevně daná a články mají pevně daný počet znaků, do kterého se musí vejít, což u nás není a to je na tom pro mě asi to nejrušivější.

Jen přemýšlím nahlas a snažím se to vyřešit/vymyslet. Nevidím totiž způsob, jak na ten náš web nacpat novinky do jednoho sloupce o šířce 600 pixelů jako je tomu na Witcherovi. Kdyby to bylo tak snadné jako smrknout někam nudli novinek o šíři 600px a kdyby tam bylo vhodné místo na takovouhle jednu nudličku a kdyby to ve výsledku vypadalo dobře, tak to prostě udělám, protože to je nejjednodušší i pro mě.
Ale aktuálně bohužel prostě nevidím žádný způsob, jak a kam narvat jeden sloupec novinek o šířce cca těch 600 pixelů, aby to vypadalo dobře a aby to prostorově vyšlo. Jestli ty ho někde vidíš, mně to asi nějak nedochází... a není na tom nic složitého, berme to jako primitivní geometrickou úlohu, jak nacpat mezi dvě rovnoběžky, co mají od sebe vzdálenost 9 cm, účelně a atraktivně jeden sloupec (nebo víc sloupců, pokud odhlédneme od dogmatu, že to s více sloupci prostě být nemůže) textu, aby to nevypadalo blbě.
A pak se rovnou taky můžeme zamyslet nad tím, jak vyřešit celou jednu sekci Novinek - taky jedním sloupečkem o šířce 600 pixelů, jako na Witcherovi..? To ale přece nikdo vážně myslet nemůže, nebo jo..?
O nic víc v layoutu nejde, na to nemusí být člověk expert ani génius, jen to chce trochu představivost a přemýšlet do důsledku, jak to tam přesně narvat, co to udělá na mobilu, jak bude využit prostor atd.. Tohle ale nikde neokoukáš, nad tím je třeba se zamyslet a přijít na to.

Já to momentálně nevím. Proto netvrdím, že to se třema sloupcema prostě nejde, protože si spíš myslím, že to jde a nemám žádná reálná fakta, která by nasvědčovala opaku. Když to funguje v novinách, tak se v tom přehledně číst prostě dá, jen tomu něco chybí, ale už snad aspoň zhruba tuším, jak by to mohlo jít. Proč by to mělo fungovat v novinách a na webu ne? Osobně to považuju za mylné tvrzení, které nemá žádné logické opodstatnění ani nevychází z UI a UX základů (ale klidně, chcete-li, stačí k té úvaze selský rozum)..
A pokud někdo mezitím přijde na to, jak hezky zobrazit novinky v jednom sloupci (a to i na homepage i v samostatné sekci) a využít přitom pěkně plné rozlišení, nikdo neříká, že se to tak neudělá. Jenom já to prostě před sebou ani s velkou dávkou představivosti nevidím. Osobně si myslím, že se to nikomu nepodaří vymyslet na jeden sloupec a někam ho vmáčknout, aby to vypadalo dobře, ale rád se na to podívám.
Mezitím mi ale nezbývá než se držet toho, co vidím jako reálné, že by se dalo nějak dotáhnout do konce přímo v praxi. Protože to je koncept, který vidím před sebou (třeba právě když otevřu noviny Wink) a dokážu ho nějak uchopit, na rozdíl od konceptu novinek z Witchera, který u nás prostě tak lehce zavést nejde, nebo si to aspoň nedokážu představit.


Snad nepíšu moc zmateně, ale ona to není taková prdel reálně a funkčně udělat, jako napsat "tak to hoď vole do jednoho sloupce, jako to maj na tom Witcherovi". Tohle vám prostě rozměrově nevyjde a ani to není kam účelně nacpat. Schválně se nad tím zkuste zamyslet do posledního detailu - já si to třeba kreslím prostě a jednoduše na papír, je to sice trochu asi staromódní, ale co by ne.
Ale já se tu ptám už od začátku: "jak ano", protože "jak ne" už zhruba vím.
Děkuju.
Odpovědět
#32
A tohle myslím tou primitivní geometrií, kreslením na papír a stylem novin (pokud by se tedy dotáhlo do konce):
   
(přibližně: velké rozlišení (cca nad 1750px) = 3 sloupce - Full, menší PC rozlišení (a nejsem si jistý, ale možná i tablety) = 2 sloupce - Med, mobil = 1 sloupec - Sm

Jen prostě na našem webu by to obnášelo:
a) pevnou výšku novinky (takže by se musel zkracovat text a použít odkaz na celý článek)
b) pevnou pozici obrázku v novince (pokud má novinka obrázek)
c) nastavenou maximální výšku a maximální šířku obrázku v novince
d) eventuelně ohraničení novinek, ale nejspíš nebude nutné

Můj názor je, že by to pomohlo, ale nevím, už bych si od toho asi taky potřeboval dát chvíli oraz, aby mi to v klidu probublalo hlavou. Nebo se teda pokusím sehnat nějakýho grafika a nebudu si s tím kazit večery, ještě nevím, je mi trapný otravovat kvůli tomu někoho z profesních kontaktů.. Smile
Mě stačí opravdu takhle primitivní nákres a jestli na něm bude jeden sloupec a ten jeden sloupec zapadne do zbytku webu, je mi to jedno, jen prostě aktuálně to v jednom sloupci nevím jak a kam narvat - ani na homepage, ani v samostatné sekci.
Odpovědět
#33
Je povoleno se v tomto topicu nekonstruktuvně posmívat Stigovým kresbičkám? :-D
Odpovědět
#34
Jsi knihovník, ne, tak radši vymysli nějakou pěknou sazbičku jak od strejdy Gutenberga.. Smile Ale jinak jo, jen do toho!
Odpovědět
#35
(27.01.2015 v 22:40)Fujiwara napsal(a): EDIT na Stiga podemnou: Já nevím, mě zase nesedí srovnávat web typu zpravodajství ct24 s Manawydanem, kde na jedné straně máš desítky nových zpráv denně - a proto to není v jednom sloupci ale v rubrikách v prostoru že... a na straně druhé máš jednu novinku za x dní nebo podobně. Takže prakticky nepotřebuješ mít tolik prostoru, protože tam stejně budeš mít několik dní jen pár stejných věcí.

Pokud bych to připustil jako dogma a jako jasnou věc (nemyslím si, že to nemůže fungovat a je vcelku jedno, jak často se ty novinky aktualizují, to není relevantní, nikdo tě přeci nenutí scrollovat až na dno abys přečetl vše co už si četl.. nebo existuje snad něco jiného, co by tam mělo být místo těch 2 sloupců novinek? klidně to tam dám, jestli to nebude úplně blbý nápad.. relevantní je pro mě povaha těch zobrazovaných informací a ta je naprosto totožná, jako ve zpravodajství ct24 apod.), tak nám to ale opět nijak neodpovídá na otázku, jak to vyřešit.. pouze na otázku, jak to nevyřešit.
Mám změnit nyní na webu tak jak teď leží a běží ten layout novinek natvrdo na 1 sloupec, abys pochopil, co tím myslím, nebo si to dokážeš představit? Smile Nebyla by to totiž žádná láce, pokud si rovnou neřekneme, co dál.

EDIT:
(27.01.2015 v 22:40)Fujiwara napsal(a): A k těm novým hráčům vs moderní web... nemyslím si, že by se nějak moc rekrutovali hráči UO z mladých lidí. Jsou to spíš staří veteráni, aspoň podle mě.
Průměrný věk, který lidi nahlásili, u posledních 20 aktivovaných účtů, je 22,95. Je třeba brát v úvahu, že to je průměr, tedy jsou to i lidi, kterým je třeba 13.
Medián, naproti tomu, je někde mezi 20 a 21. Takže předpoklad, že se jedná spíš o tu mladší část spektra, je formálně správnější.
Imho tedy žádní důchodci zvyklý na weby z roku 2003. Spousta z nich v té době ještě s trochou nadsázky tahalo kačera.

A mimochodem - odezva, kterou mám na Ultimu od mnoha mladých lidí co u nás kdy hrálo je překvapivě dobrá. Mladý neznamená vždycky blbý nebo schopný klikat pouze WoWko, nebo já nevím co se to teď kliká. Ultima má svoje kouzlo (i pro teenagery) a upřímně mnoho dnešních her tohohle relativně low cost formátu má grafiku sice o fous hezčí (a to ještě ne vždy), ale zato prostě a jednoduše nevkusnější, takže zas tak ztracené to není.
Pozitivní odezvu na ten starý web, kterou by někdo z vlastní iniciativy projevil, jsem mimochodem za celou dobu nezaznamenal ani jednou. Vždy pouze naopak. Tuším, že svého času si výhrady na starý web psal i Ty.
Jinak bych se do toho ani nepouštěl, kdyby mi to přišlo ještě v pohodě, přecijen o jinou práci není nouze..


EDIT2: Jo a taky na svojí obranu dodávám, že u sekce Download v menu už od začátku máte disketu, takže jsem se snažil tomu duch doby naopak zachovat.
Odpovědět
#36
Tak ještě poslední teda, ať to nahoře nezapadne. Podle mě máme asi úplně jinou představu o webu. Já prostě nedokážu docenit ty moderní výhody pro mobily a nevím co ještě. Mě prostě nevadí, že ta stránka není přes celý prostor. Já ocením ten dojem jaký na mě udělá, ne jestli si ji dobře prohlédnu na mobilu a jak vypadá na nějakém malém zařízení. Ten nákres mi připomíná klasickou vývěsku - prostor kam si lepíš papírky s úkolama jakoby co se týká rozvržení a to na mě třeba dojem neudělá. Takže pro mě je to slepá ulička, ale pokud se má jít směrem moderním což asi jo, ale ne všechno co je moderní musí být nutně lepší.
Proto jsem za sebe hlasoval, že se mi web jako takový nelíbí. To ovšem neznamená, že pro většinu nebubude mít jak lepší vzhled, tak další výhody, které prostě web "starého" typu neposkytne. Takže moje představa se nedá(nebo jen těžce podle toho co píšeš) realizovat.

23 let mi přijde spíš starší generace, tihle lidi zažili víceméně ještě hlavní "úpadek" Ultimy co se týká aspoň CZ shardů. Jak já říkám nostalgici co to dřív hráli a vzpomínají. Jinak já nemám špatné mínění o mladých hráčích, jestli to tak vyznělo. Ultima má určitě výhody, které jiné hry nemají i když v poslední době vzniká několik konkurentů hlavně co se týká budování a možnosti RP plus třeba generované světy.

Ano, já jsem starý web kritizoval to je pravda. Nicméně moje představa byla v něčem jiném. A to hlavně v obsahu webu, ve zrušení wiki(tříštění infa, kvůli kterému jsem se několikrát s lidma pohádal). Prosazoval jsem RP kroniku jako hlavní prioritu webu. Lepší propagaci Manawydanu ve smyslu ukázat lidem co tady máte za vymoženosti jako třeba klient, farmaření a tuny dalších systémů. Tehdy jsem udělal celé téma na fóru na "žádost" Mariny, ale fórum se promazává, takže nic. Nikdy mi nevadilo to, že web není přes celou plochu nebo tak něco. Vadilo mi, že jste nebyli schopní pořádně prodat MANAWYDAN. Šli jste cestou toho, že web skoro zamrzl nebo se moc nevyvíjel a zvolili jste cestu wikipedie. Podle mě totiž tehdy v té době podobné změny mohli lidi přitáhnout, ať už to byla krachlá Morie nebo hodně velký odchod lidi z Kelevaru.

Stigu kašlem na to, máme na to jiný pohled. Nemůžu popírat určitý přínos moderního zpracování. Krom toho většině lidem se to stejně líbí a to je asi hlavní věc. Akorát jsem chtěl říct, že mě osobně se takové zpracování nelíbí a uvedl jsem důvody. Diskutovat by se o tom dalo asi dlouho, ale dva pohledy budou dva pohledy.

Ještě dodatek. Neber si to jako kritiku nového webu nebo svojí práce. Lidi co udělají funkční web mají můj obdiv. Já sám bych nic takového neudělal. Ber to tak, že většině se to líbí. Něco se poupraví, něco se doladí a k tomu je dobrá právě ta kritika. Takže tak.

EDIT: Tu wiki nechci zatracovat úplně, to by byla blbost. Ale můj názor je, že nový člověk dojde a hlavní dojem a hlavní rozhodnutí udělá z webu jako takového. Pokud se dozví hodně věcí, které ho přesvědčí tu začít, tak web splnil funkci. Web ti prostě buď tu věc prodá nebo ne, projekt tě zaujme nebo nezaujme. To znamená, že aspoň podle mě musíš na tom webu nabízet a prodávat. Jasně můžeš mít wiki, kde budeš mít rozbor jednotlivých systémů(nebo světa) do podrobna spíše pro už zaběhlé hráče. Ale wiki podle mě neslouží k tomu, aby nahradila web. Takže i tak to nebude o technologii nebo jak se ti ten web zobrazí na mobilu, ale bude to o tom, jestli ty lidi přesvědčíš obsahem. Jasně může se říct, že tu jen kecám... nicméně na tom fóru jsem to sepsal tehdy celkem dobře. Ano nikdo to nezpracoval, včetně mě. Takže jo, smysl mají příspěvky co přesně kde změnit, co přesně kde přidat. Samo se neudělá nic, to je fakt.
Odpovědět
#37
(28.01.2015 v 01:16)Fujiwara napsal(a): Stigu kašlem na to, máme na to jiný pohled. Nemůžu popírat určitý přínos moderního zpracování. Krom toho většině lidem se to stejně líbí a to je asi hlavní věc. Akorát jsem chtěl říct, že mě osobně se takové zpracování nelíbí a uvedl jsem důvody. Diskutovat by se o tom dalo asi dlouho, ale dva pohledy budou dva pohledy.
OK. Vyjádřím se tedy jen k tomu konci.

(28.01.2015 v 01:16)Fujiwara napsal(a): Ano, já jsem starý web kritizoval to je pravda. Nicméně moje představa byla v něčem jiném. A to hlavně v obsahu webu, ve zrušení wiki(tříštění infa, kvůli kterému jsem se několikrát s lidma pohádal). Prosazoval jsem RP kroniku jako hlavní prioritu webu. Lepší propagaci Manawydanu ve smyslu ukázat lidem co tady máte za vymoženosti jako třeba klient, farmaření a tuny dalších systémů. Tehdy jsem udělal celé téma na fóru na "žádost" Mariny, ale fórum se promazává, takže nic. Nikdy mi nevadilo to, že web není přes celou plochu nebo tak něco. Vadilo mi, že jste nebyli schopní pořádně prodat MANAWYDAN. Šli jste cestou toho, že web skoro zamrzl nebo se moc nevyvíjel a zvolili jste cestu wikipedie. Podle mě totiž tehdy v té době podobné změny mohli lidi přitáhnout, ať už to byla krachlá Morie nebo hodně velký odchod lidi z Kelevaru.
K tomu jen dodám, že tu práci co tady píšeš může dělat prakticky kdokoliv. Tvorba obsahu (textové informace, grafika, média, video atd.), na to nepotřebuješ mnoho znát či umět ve smyslu faktických informací a technikálií (berte s rezervou, dostanu se k tomu).
Možná se neshodnem na koncepci informačních zdrojů (což není nic divného), ale minimálně na tu wiki to může dávat prakticky kdokoliv (tedy i hráč). Což je mimojiné taky jedna z výhod té zatracované wiki určené pro organizované uspořádání rozsáhlejších zdrojů informací (nevhodné pro formát prezentačního webu, jehož cílem je konverze - tedy jak ty píšeš "prodávat")..
Ale ten zájem o tohle je malý, nějaký byl, ale spíš mizivý v celkovém měřítku.

Tolik asi k mému názoru na web.
Pokud chci prodávat, tak proboha aspoň nebudu míchat
marketing (dojmy) - prezentační web
s rozsáhlými informacemi (fakta, technikálie) - wiki

..to nedělá dobrotu hned z několika důvodů:
a) Každý ten informační zdroj má naprosto jiný cíl a jinou konverzi: u wiki je to uspokojit čistě informační potřebu (fakta) a u prezentačního webu je to uspokojit potřebu provozovatele webu "prodat" svůj produkt - marketing (dojmy, pohled).

Otázka tu nestojí, jestli já ti chci prodat surovou technickou informaci, jaké se cpou na wiki. Nechci. Informace neprodávám.
Takže pokud to trochu přeženu: jestli ti ta informace stojí za to, že si ji chceš vydělat (něco se naučit), běž si pro ni na wikipedii (zas tak těžké to není).. Smile Pokud ti za to nestojí, tak je pro tebe defakto stejně bezcenná a reálně nemáš žádnou informační potřebu - problém vyřešen.

b) Jsem poučen o tom, že:

pokud půjdeš na reálnou online prezentaci produktu stylem roku 2003 a na technikálie a rozsáhlé zdroje informací prostřednictvím umístění na (pseudo-)prezentační web, tak toho moc neprodáš, ani příliš mnoho lidí účelně nepoučíš a ještě na tom propálíš řádově desítky až stovky hodin, než si všimneš, že je něco špatně.

Moje motivace k tomu abych se v koncepci těch informačních zdrojů nemýlil je, že pokud budu k vědě/technice přistupovat pouze na základě jakéhosi pohledu, tak mě to bude stát velké zdroje s negativním výsledkem (to jsou potenciálně velmi rizikové řádově desítky hodin práce za to co hráč stihne napsat v pár řádcích na fóru).
Jestli někdo chce prodávat (tvořit obsah/grafiku atd.), tak je tu volné pole působnosti, ale prosím neměňme si tu role, marketér nemůže na základě svého pohledu mluvit do koncepčních otázek informačních technologií a informační vědy - věcí, kterým vcelku nerozumí.. ale já třeba zas nemám grafický talent, abych to dokreslil svépomocí..

Já nemůžu házet na web svoje kresbičky, protože se jim pak lidi posmívají.. Smile
Tak proto ještě není nový hezký web, protože neumím kreslit, a není ta tuna informací a záznamů v kronice, protože zas tolik času na to tvůrčí psaní mi už nezbývá a není nikdo jiný, kdo by to přímo udělal. Protože když by bylo potřeba, aby se někdo zabýval pohledem (obsah, grafika), tak mi místo toho předloží jakousi s nadsázkou "informační koncepci" (založenou na pohledu). Když se ptám, jak mám něco udělat, tak akorát čtu, že teď je to špatně (a to ještě ke všemu něco úplně jiného, než na co jsem se ptal). Ale reálně málokdy použitelnou informaci nazpátek dostanu, jen že se to nelíbí nebo co bývalo hezčí před nějakou dobou a že tehdy to vůbec byly lepší časy (to byl vtip).

Takhle ovšem nikdy nic neprodáme. Smile Přitom bysme mohli, protože evidentně tu prodeji, grafice, tvůrčí činnosti a tvorbě obsahu samotného rozumí víc lidí.. jenom je málokdy možné se bavit konkrétně, že společně za tu noc, dvě noci, nebo třeba řádově desítky hodin práce dotáhneme do konce abysme na to byli hrdí a ne že jen něco zrušíme nebo zboříme (aby se to v nějaké iluzorní budoucnosti dotáhlo k dokonalosti, která však nikdy nenastane, protože nebude kdo by to udělal).

A to mě mrzí, názorů si cením a nejde mi o to se tu pohádat, protože tu práci bysme dělali jen pro sebe a něco by z toho mohlo být a každý by dělal jen to, čemu rozumí a tak by i finální produkt a jeho prezentace byli mnohem kvalitnější.
Tento příspěvek je myšlen spíše obecně.

PS: Každopádně ale zohlednit pohledy na věci (výlučně) ve věcech, na které je pohled relevantní projev názoru, to je v plánu a proto tu taky ta diskuze je..
Takže pokud mi někdo nadiktuje čísla barev nebo hodí nějaké obrázky či něco takového nebo pokud si někdo napíše o přístup do wiki, není problém něco poměnit, ale na nějaké větší věci mimo moje obory je potřeba větší kus práce někoho, kdo to umí a je ochotný to udělat..
Odpovědět
#38
To jsou elaboráty.
Musím to číst protože je tam něco podstatného,
nebo si jen poměřujete e-pindíky?
Nevěřte rase která se pořád usmívá. Něco s ní není v pořádku.
Odpovědět
#39
Pro stručnost:
#37: číst má smysl jen v případě, že chce někdo znát odlišnost mezi (marketingovým) prezentačním webem a wikipedií a problém toho, že na práci nejsou lidi
#35: se týká layoutu ve stylu novin a věkového složení uživatelů webu na základě 20 posledních registrací
#32: obsahuje legendární kresbičku s návrhem na úpravu layoutu novin (nikdo se k tomu sice fakticky nevyjádřil, ale to vůbec nevadí, určitě se tomu aspoň zasměješ, jako zbytek Biggrin)
#31: polemika o zobrazení na 1 a 3 sloupce

Vejš už nejdu, ostatně stejně to nikoho nezajímá, tak co bych se namáhal.. Smile
A podle mě to nic podstatnýho nebude a i kdyby, tak čtení už stejně vyšlo z módy. Biggrin Příští Vánoce si všichni mohou od Ježíška přát čtecí zařízení pro web pro slepé, ale zas aby si nekazili sluch, to je taky riziko a poslouchání je taky vlastně namáhavé.
Odpovědět
#40
Pánové, našel jsem pro vás nádherné řešení. http://darujhovno.cz/
Odpovědět



Skok na fórum: